Розпочався Страсний тиждень

Страсна або Велика седмиця – останній тиждень перед Пасхою, що наступає за вербним тижнем. Цей тиждень носить назву Страсного, бо в цей час Церква згадує Страсті Христові. Через особливе значення і велич духовних спогадів та богослужінь Страсний тиждень не включений у богослужбове коло Великого посту, а стоїть окремо, як перехід від Святої Чотиридесятниці до Світлого Христового Воскресіння.


У Страсний тиждень згадується Таємна вечеря, страждання, розп’яття і поховання Христа. Усі дні Страсного тижня звуться «Великими». У перші три дні Страсної седмиці звершується Літургія Передосвячених Дарів, у Великий Четвер та Велику Суботу – Літургія Василя Великого, у Велику П’ятницю Літургії не має. У перші три дні Страсної седмиці устав пропонує прочитувати весь Псалтир, крім 17ї кафізми, що читається на утрені Великої Суботи.
У Великий понеділок Церква згадує старозавітного патріарха Йосипа, якого заздрісні брати продали в Єгипет, сказавши батькові, що його розірвали звірі. Поміркований Йосип розглядається як праобраз зрадженого Христа. Також Православна Церква згадує прокляття смоківниці. У понеділок Страсної седмиці служиться молебень, що покладає початок церковному чину мироваріння. Мир Миро – це суміш 50 речовин на основі оливкової олії, трав та смол. Миро вважається святинею, зберігається у вівтарі і використовується в таїнстві Миропомазання. Готується миро лише раз у році — з понеділка по середу Страсного тижня, у четвер освячується.
У вівторок Страсного тижня віруючі згадують, як Христос навчав у Єрусалимському храмі і народ вважав Його пророком.
Велика середа (Страсна середа) — день віддання Іісуса на страждання і смерть. У цей день згадується євангельська подія: коли рада первосвящеників і книжників вже вирішила взяти Христа і вбити Його, в селищі Віфанія у домі Симона прокаженого, де зупинився в ніч на середу Іісус, одна «грішниця» вилила дорогоцінне миро на Його голову. Тут же в душі Іуди народився намір видати беззаконній раді Вчителя. Тому в церковній службі в середу прославляється «грішниця» і засуджується зрада Іуди. З понеділка по середу Страсного тижня в храмах звершуються Літургії Григорія Двоєслова або ж Передосвячених Дарів.
Особливо важливими вважаються останні три дні перед Великоднем. У кожний з них на службах читаються уривки з Євангелія, що розповідають про страждання Христа.
У четвер віруючі згадують становлення таїнства Причастя Тіла і Крові Христових — євхаристії.
Велика п’ятниця — найскорботніший день, тому що саме у п’ятницю Іісус був розп’ятий і помер на Хресті, викупивши людські гріхи.
У суботу тіло Христа «перебувало в гробі», але душею Спаситель зійшов у пекло і вивів з нього душі праведників. Ввечері в храмах розпочинають святкове богослужіння, щоб зустріти Воскресіння Христове.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *